Sony Xperia 1 VIII
Sony Xperia 1 VIII xüsusiyyətləri
Ümumi məlumat
| Brend | Sony |
| Model adı | Xperia 1 VIII |
| Digər adlar | XQ-GE54 (Beynəlxalq versiya) XQ-GE74 (Beynəlxalq versiya) XQGE54 (Beynəlxalq versiya) XQGE74 (Beynəlxalq versiya) XQ-GE44 (Beynəlxalq versiya) XQGE44 (Beynəlxalq versiya) |
| Təqdimat tarixi | 13 May 2026, Çərşənbə |
| Buraxılış tarixi | 19 İyun 2026, Cümə |
| Vəziyyət | Tezliklə satışda |
| Qiymətlər | €1,499 £1,399 |
Dizayn
| Hündürlük | 162 mm (6.38 düym) |
| En | 74 mm (2.91 düym) |
| Qalınlıq | 8.3 mm (0.33 düym) |
| Çəki | 200 qram (7.05 oz) |
| Korpus materialı | Arxa: Gorilla Glass Victus Çərçivə: Alüminium Ön: Gorilla Victus 2 şüşə |
| Rənglər | Qara, Qızılı, Qırmızı, Gümüş |
| Qorunma dərəcəsi | Toza və suya davamlı (yüksək təzyiqli su şırnaqlarına dözür; 1.5 m dərinliyə qədər 30 dəqiqə dalğıc edilə bilər) |
| Qorunma sertifikatları | IP65, IP68 |
Ekran
| Ekran növü | LTPO OLED |
| Ekran ölçüsü | 6.5 düym |
| Ekran icazəsi | 1080 × 2340 piksel |
| Yeniləmə tezliyi | 120 Hz |
| Tərəf nisbəti | 19.5:9 |
| Piksel sıxlığı | 396 ppi |
| Ekran/gövdə nisbəti | ≈ 86.5% |
| Ekran qoruması | Corning Gorilla Glass Victus 2 şüşəsi, Mohs səviyyə 5 |
| Toxunma ekranı | Bəli |
| Ekran xüsusiyyətləri | 1 milyard rəng Kapasitiv sensor ekran HDR BT.2020 Çox nöqtəli toxunma ekranı |
Donanım
| Çipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| CPU nüvələrinin sayı | 8 |
| İstehsal prosesi | 3 nm |
| CPU maksimum tezliyi | 4.6 GHz |
| CPU arxitekturası | 64-bit |
| Mikroarxitektura | 2x 4.6 GHz – Oryon V3 Phoenix L 6x 3.62 GHz – Oryon V3 Phoenix M |
| Yaddaş tipi | LPDDR5X |
| Qrafik prosessor (GPU) | Qualcomm Adreno 840 @1.20 GHz |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Daxili yaddaş | 256GB, 512GB, 1TB |
| Daxili yaddaş tipi | UFS |
| Konfiqurasiyalar | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| Yaddaş kartı dəstəyi | Bəli |
| Kart yuvası | microSDXC |
Proqram təminatı
| Əməliyyat sistemi | Android 16 (Baklava), Ən çox 4 əsas Android yenilənməsi |
Əsas kamera
| Kamera konfiqurasiyası | Bəli |
| Üçlü kamera | 48 MP, ƒ/1.9, 24 mm ( Geniş bucaqlı ), 1.12 μm, 1/1.35" Sensor ölçüsü Dual-Pixel PDAF Optik təsvir sabitləşdirmə (OIS) 48 MP, ƒ/2.8, 70 mm ( Periskop tipli telefoto ), 1.0 μm, x2.9 Optik zoom, 1/1.56" Sensor ölçüsü Dual-Pixel PDAF (15cm - ∞) Optik təsvir sabitləşdirmə (OIS) 48 MP, ƒ/2.0, 16 mm ( Ultra geniş bucaqlı ), 1.0 μm, 1/1.56" Sensor ölçüsü PDAF |
| Flaş | Bəli |
| Flaş tipi | LED flaş |
| Əlavə xüsusiyyətlər | Rəng spektr sensoru Göz izləmə Yüksək Dinamik Aralıq (HDR) Panorama Zeiss optika Zeiss T* lens örtüyü |
| Video çəkiliş rejimləri | Bəli |
| Video formatları | 2160p @ 24/30/60/120 fps 1080p @ 30/60/120 fps |
| Video funksiyaları | 5-Axis Gyro-EIS, Optik təsvir sabitləşdirmə (OIS) |
Ön kamera
| Kamera konfiqurasiyası | Bəli |
| Tək kamera | 12 MP, ƒ/2.0, 24 mm ( Geniş bucaqlı ), 1.22 μm, 1/2.9" Sensor ölçüsü |
| Əlavə xüsusiyyətlər | Yüksək Dinamik Aralıq (HDR) |
| Video çəkiliş rejimləri | Bəli |
| Video formatları | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60 fps |
| Video funksiyaları | 5-Axis Gyro-EIS |
Batareya
| Tutum | 5000 mAh |
| Naqilli şarj sürəti | 30 W |
| Naqilsiz şarj dəstəyi | Bəli |
| Naqilsiz şarj sürəti | 15 W |
| Əlavə xüsusiyyətlər | Bypass şarj Tərs simsiz şarj Simli şarj 0–50% 30 dəqiqəyə (elan edildiyi kimi) |
Şəbəkə
| SIM kart sayı | İki SIM (Nano-SIM + eSIM + eSIM) |
| VoLTE dəstəyi | Bəli |
| Məlumat ötürmə sürəti | 5G, LTE, HSPA |
| 2G tezlikləri | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G tezlikləri | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G tezlikləri | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b66 (1700 MHz) |
| 5G tezlikləri | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500), n79 (4700 MHz) |
Bağlantı
| Wi-Fi | Bəli ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi standartları | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi funksiyaları | DLNA, Tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Bəli, v6.0 |
| USB portları | USB Type-C 3.2 USB On-The-Go |
| USB bağlantısı | USB vasitəsilə şarj, USB kütləvi yaddaş cihazı (UMS) |
| GPS | Bəli |
| GPS funksiyaları | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Bəli |
Multimedia
| Səsucaldan | Bəli |
| 3,5 mm qulaqcıq çıxışı | Bəli |
| Səs formatları | Yüksək keyfiyyətli audio, Hi-Res simsiz audio, Snapdragon Sound texnologiyası, Stereo dinamiklər |
| FM radio | Xeyr |
Əlavə xüsusiyyətlər
| Sensorlar | Akselerometr Barometr Kompas Giroskop Yaxınlıq sensoru Yan barmaq izi sensoru |
| Əlavə funksiyalar | Dinamik vibrasiya sistemi Sony Alpha kameraları üçün yerli dəstək Proqramlaşdırıla bilən enerji təchizatı (PPS) USB Power Delivery 3.0 |
Qeyd Bu səhifədəki məlumatların 100% dəqiqliyinə zəmanət verə bilmirik.
Sony Xperia 1 VIII şəkilləri
Tez-tez verilən suallar
-
Sony Xperia 1 VIII-ın qiyməti nə qədərdir?
Sony Xperia 1 VIII-ın qiyməti €1,499-dir və yaxın günlərdə dəyişə bilər.
-
Sony Xperia 1 VIII üçün gözlənilən satış tarixi nədir?
Sony Xperia 1 VIII 19 İyun 2026, Cümə-də satışa çıxacaq.
-
Sony Xperia 1 VIII hazırda mağazalarda varmı?
Xeyr, Sony Xperia 1 VIII hələ satışa çıxmayıb, ona görə mağazalarda yoxdur.
-
Sony Xperia 1 VIII-ın çəkisi nə qədərdir?
Sony Xperia 1 VIII təxminən 200 qramdır.
-
Sony Xperia 1 VIII-ın ekran ölçüsü nə qədərdir?
Sony Xperia 1 VIII-ın ekranı 6.5 düymdür.
-
Sony Xperia 1 VIII 5G dəstəkləyir?
Bəli, Sony Xperia 1 VIII n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n75, n77, n78, n79 tezliklərində 5G şəbəkəsini dəstəkləyir.
-
Sony Xperia 1 VIII-da neçə kamera var?
Sony Xperia 1 VIII-ın arxa tərəfində Üçlü kamera, ön tərəfində isə Tək kamera var.